Datum
wo. 08 okt. - wo. 24 jun.
Tijd
19:00 - 21:30
Locatie
Achter de Dom 14, Utrecht
Prijs
€ 2495,- (ILFU Members, leden van en oud-cursisten van Papieren Helden krijgen 5% korting)
Word member
Voertaal
Nederlands
Schrijf je in

ILFU Academy: Jaaropleiding Proza 2025/2026 (i.s.m. Papieren Helden)

Deze jaaropleiding proza is de ultieme verdieping van je schrijfproces. Een kleine, zorgvuldig bij elkaar geselecteerde groep getalenteerde en leuke mensen ontmoet elkaar om de twee weken bij ILFU. Voor deze cursus heb je flink tijd en ruimte nodig. De cursus is voor iedereen die eigenlijk al schrijver is en daar met een groep gelijkgestemden in wil groeien.

Voor de cursus vindt een selectieprocedure plaats.

Soort

Cursus
Datum
wo. 08 okt. - wo. 24 jun.
Tijd
19:00 - 21:30
Locatie
Achter de Dom 14, Utrecht
Prijs
€ 2495,- (ILFU Members, leden van en oud-cursisten van Papieren Helden krijgen 5% korting)
Word member
Voertaal
Nederlands
Schrijf je in
Docenten: Anne Büdgen, Ernestine Comvalius, Leonieke Baerwaldt, Mariken Heitman, Manik Sarkar, Sander Blom, Gijsje Kooter, Elke Geurts, Gijs Wilbrink en Lena Kurzen 
Data: 8, 15, 29 oktober, 12, 26 november, 10 december 2025, 7, 14, 28 januari, 11, 25 februari, 11, 25 maart, 8, 22 april, 6, 20 (evt. inhaal 13 en/of 27) mei, 3, 17, 24 juni én 30 juni 2026 (Let op! De laatste avond vindt plaats op een dinsdagavond i.v.m. Keti Koti op 1 juli)
Tijden: 19.00–21.30u
Locatie: Achter de Dom 14, Utrecht
Prijs: € 2495,- (20 bijeenkomsten)
ILFU Members én leden van Papieren Helden krijgen 5% korting op de cursusprijs en betalen € 2375,-

Het lesprogramma

In deze cursus ga je echt de diepte in. We gaan veel lezen en werk van andere schrijvers analyseren zoals Ali Smith, Jonathan Safran Foer, J.D. Salinger, Ágota Kristóf, Ghayath Almadhoun, Toni Morrison, Eva Hermann, Augustín Fernándes Mallo, Helle Helle, Lydia Davis, Ben Lerner, Sanneke van Hassel, Carmen Maria Machado, Lesley Nneka Arimah, Cynan Jones, Ann Quin, Katryn Scanlan. Veelal schrijvers die experimenteren met stijl en vorm. We bespreken de structuur van de roman en we kijken naar het Aristotelische model versus het gewaagde experiment en alles daartussenin of erbuiten.

Je werkt onder begeleiding van de fijnste docenten toe naar een groter werk. Dat mag een serie korte verhalen zijn, een combinatie van (nog niet uitgevonden) genres of natuurlijk de opzet van een roman.

Je leert klassieke schrijftechnieken versus experimentelere vormen. Er wordt gewerkt aan dialoog, vertelstem door het verhaal heen, personage, stijl, ritme, vorm versus inhoud, perspectief, tekst en subtekst, de innerlijke criticus tijdens het schrijven, gefragmenteerde structuur, schrappen en schaven en nog veel meer aspecten waar je keer op keer mee te maken krijgt bij het schrijven of die je gaat ontdekken in jouw geschreven werk. We kijken welke invloed je keuzes hebben. Wat de betekenis is van wat je schrijft. Hoe het op zichzelf kan staan als kunstwerk. We lezen en filosoferen.

Uiteindelijk kies je wat je gaat afmaken en werk je toe naar een groter geheel. Aan het einde van de cursus heb je in elk geval iets tastbaars in handen. 

Aanmelden

Heb je al eens een cursus bij Papieren Helden of ILFU gevolgd zoals bijvoorbeeld Van fragment naar kort verhaal in Savannah Bay of de De kunst van het schrijven van Manon Uphoff en Iris van Vliet en wil je echt dieper in het schrijven duiken, omdat je ervan houdt, omdat je het serieus neemt, voelt dat ‘het in je zit’, meld je dan aan.

De cursus vereist een bepaald niveau voor deelname, omdat het hier een jaarcursus voor schrijftalent betreft. Daarom vindt er voor de cursus een selectieprocedure plaats. Wil je meedoen, stuur dan een kort verhaal of een tekstfragment uit een langer stuk (500 – 1500 woorden) + een korte motivatie (max 1A4) naar sophie@ilfu.com.

Sophie kan ook je eventuele vragen beantwoorden. Lees ook de Algemene Voorwaarden (17-01-24) goed door.

Gijsje Kooter (oprichter Papieren Helden) en Gijs Wilbrink (Hoofdredacteur ILFU) lezen en beoordelen samen met Papieren Helden en ILFU alle inzendingen. Aanmelden kan tot 8 augustus 2025. Je ontvangt uiterlijk 15 augustus een reactie van ons over deelname. Over de uitslag van de beoordeling kan niet worden gecorrespondeerd.

De docenten

Gijsje Kooter

Gijsje Kooter schrijft toneel en proza. Daarnaast geeft ze graag les en is een bedreven en gepassioneerd docent die het beste in haar cursisten naar boven haalt. Ze vindt het leuk om schrijfoefeningen te bedenken waardoor je de techniek erachter onmiddellijk begrijpt. Zij brengt liefst de structuur en zeggingskracht van verhalen die mensen al in zich dragen naar de oppervlakte. Schrijven is een zoektocht naar jouw eigen verzameling woorden en beelden en de betekenis daarvan. Ze wil dat elke schrijver de beste schrijver wordt die die kan zijn. In 2010 richtte ze Papieren Helden op. Een literair bolwerk waar legendarische literaire avonden werden en worden georganiseerd en waar vele succesvolle schrijvers hun schrijfopleiding volg(d)en. In 2020 kwam daar het literaire magazine Papieren Helden bij dat ze samen met Matthijs Koevoets maakt.

Gijs Wilbrink staat met zijn handen in zijn zakken. Onder de mouw van zijn T-shirt piept een tatoeage van de punkband Hot Water Music

Gijs Wilbrink

Gijs Wilbrink (Doetinchem, 1984) is schrijver, punkzanger en hoofdredacteur bij ILFU. In 2022 brak hij door met zijn debuutroman 'De beesten', waarin de jonge feministe Isa Keller terugreist naar het Achterhoekse grensdorp van haar jeugd om haar vermiste vader te zoeken. De Beesten werd meermaals vertaald, won de publieksprijs van de Bronzen Uil en werd genomineerd voor de Boekhandelsprijs, Boekenbon Literatuurprijs en Anton Wachterprijs.

Manik Sarkar

Manik Sarkar (1973) is schrijver. Nadat hij een handvol korte verhalen publiceerde in o.a. Papieren Helden en Wobby, verscheen in 2024 zijn debuutroman 'Ossenkop' bij Hollands Diep. Het boek belandde op de shortlist van de Bronzen Uil en de longlist van De Boon. Naast het schrijven werkt hij al ruim twintig jaar als literair vertaler uit het Frans en uit het Engels. In de laatste jaren vertaalde hij boeken van o.m. James Baldwin, Philippe Claudel en Hisham Matar. Hij is als docent literair vertalen verbonden aan de Vertalersvakschool in Amsterdam.

Leonieke Baerwaldt

Leonieke Baerwaldt (1985) studeerde filosofie en literatuurwetenschappen. Korte verhalen van haar verschenen o.a. in De Gids, Kluger Hans en De Revisor evenals op Hard//hoofd en Papieren Helden. Door de Volkskrant werd ze uitgeroepen tot een van de veelbelovende talenten 2022. Haar debuutroman 'Hier komen wij vandaan' (2021 Querido) stond o.a. op de longlist van de Libris Literatuurprijs en de Boekenbon Literatuurprijs 2022. Daarna verscheen 'Dagen als vreemde symptomen' (2024 Querido). NRC noemde dit boek ‘een roman die je raakt als een sluipmoordenaar’.

Lena Kurzen

Lena Kurzen (die/diens, 1982) is van oorsprong Duits en kwam naar Nederland om logica te studeren. Als gepromoveerde logicus begeleidde die voor Critical Minds projecten in de scheepsbouw. Lena schrijft elke drie weken een kort verhaal voor Shortreads.nl over de actualiteit. Een van Lena’s korte verhalen in Papieren Helden (Ik wou dat we kinderen hadden) liep zo uit de hand dat het uiteindelijk diens debuutroman 'Schuilhuisje' werd die op 27 februari 2024 bij Nijgh & Van Ditmar verscheen. 'Schuilhuisje' stond o.a. op de shortlist van De Bronzen Uil. Lena’s tweede boek is in de maak.

Mariken Heitman

Mariken Heitman (Rheden,1983) is schrijver, bioloog en tuinder. Ze publiceerde korte verhalen en essays op o.a. Papieren Helden, ILFU, De Volkskrant en De Groene Amsterdammer. In 2019 verscheen haar debuutroman 'De wateraap' (Atlas Contact), die genomineerd werd voor de Jan Wolkers Prijs, de Bronzen Uil en de Anton Wachterprijs. Haar roman 'Wormmaan' (2021) werd in 2022 bekroond met de Libris Literatuur Prijs. Eind augustus 2024 verscheen haar nieuwe roman 'De mierenkaravaan'. Gedurende het groeiseizoen geeft ze moestuinonderwijs aan volwassenen.

Ernestine Comvalius

Ernestine Comvalius, voormalig directeur van Bijlmer Parktheater en huidige voorzitter van het Literair Festival Read my World, is nu actief als schrijfster en docent Creatief Schrijven. Zij is twee jaar lang de voorzitter geweest van de Griffeljury voor het beste kinderboek. In 2025 was zij lid van de CPNB jury die de winnaar van het boekenweekgeschenk heeft geselecteerd.

Sander Blom

Sander Blom (1959) is Uitgever Fictie bij Uitgeverij Atlas Contact. Hij werkte daarvoor bij De Bezige Bij, Querido en Prometheus en begeleidde daar bekende en beginnende schrijvers van fictie en non fictie. Hij gaf schrijflessen aan verschillende opleidingen en benadert het schrijven op een ambachtelijke wijze. Schrijven leer je het beste door veel en goed te lezen en een vast onderdeel van zijn lessen vormen dan ook de ‘close reading’sessies van een aantal korte verhalen. Bij de cursus is zijn doel niet per se publicabel werk af te leveren, maar de deelnemers aanmerkelijk beter te maken dan ze voor aanvang van de opleiding waren. Als redacteur werkte hij graag met beginnende schrijvers. Het herkennen van talent is belangrijk, maar het ontwikkelen daarvan is minstens zo belangrijk voor een loopbaan in de literatuur.

Anne Büdgen

Anne Büdgen schrijft poëzie en verhalen en alles daar tussenin. Ze schreef o.a. twee dichtbundels en een dagboekroman waar per ongeluk ook gedichten in staan. Momenteel werkt ze aan een serie verhalen 'We gaan uit van het beste' over de man die van de zee houdt, maar alleen als het stormt, en haar voet die het niet zo goed doet. Af en toe leest ze die verhalen ook voor. Daarnaast geeft Anne les in creatief schrijven aan kinderen, jongeren en volwassenen.

Elke Geurts

Elke Geurts (1973) schrijft romans, columns en verhalen voor o.a. Trouw, Papieren Helden, Volkskrant-Magazine. Ook vindt ze het leuk andere mensen iets te laten schrijven waarvan ze zelf versteld staan. Ze probeert zicht te krijgen op wat er in ‘het onbewuste’ leeft en werkt aan een boek over Schaduwschrijven. Ze heeft twee dochters en een katertje en woont in Amsterdam. In 2025 verschijnt haar roman over twee vrouwen met één schutting ertussen.

Over Papieren Helden

Papieren Helden begon als schrijversbolwerk in het oudste stukje van Amsterdam. Er werden legendarische spoken word avonden georganiseerd en literaire evenementen. Er waren exposities, en je kon er leren schrijven. Cursussen werden ontwikkeld en een heuse opleiding ontstond. Altijd vanuit het experiment en met grote betrokkenheid van de deelnemers. Velen vonden er hun weg naar uitgeverijen. Deze schrijvers geven nu weer les bij Papieren Helden waaronder Gijs Wilbrink, Leonieke Baerwaldt, Manik Sarkar, Lena Kurzen, Ernestine Comvalius en Mariken Heitman. In hun lessen doorgronden ze de onderwerpen waar ze het meest nieuwsgierig naar zijn en geven hun inzichten weer door aan aspirantschrijvers. Zo ontstaat een soort eindeloze estafette in masterclasses (hoe jij iets geleerd hebt, geef je door).

Papieren Helden zoekt verhalen die om zich heen kijken, die uit het ik en de eigen sfeer breken, die onderzoeken en experimenteren. Verhalen die inspireren en op andere gedachten brengen. Papieren Helden daagt schrijvers uit tot engagement. Niet expliciet en een-op-een, maar als stil fundament: Hoe gaat fictie de wereld redden?